:: دوره 15، شماره 56 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 15 شماره 56 صفحات 158-137 برگشت به فهرست نسخه ها
نقشۀ راه و مدل عملیاتی اخلاق و معنویت در گام دوم انقلاب اسلامی
محمود پاکیزه
استادیار گروه فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق علیه السلام و مدرس دروس معارف
چکیده:   (746 مشاهده)
یکی از مؤلفه‌های مهم تمدن اسلامی معنویت و اخلاق است، که حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در بیانیۀ گام دوم انقلاب بدان پرداخته است. کسب معنویت و اخلاق و نیز تقویت روحیۀ معنوی و  اخلاقیِ جامعه جز با ارائۀ نقشۀ راه و مدل عملیاتی ممکن نیست. با توجه به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت انقلاب اسلامی، می‌توان راهبرد نظام اسلامی را به دو مرحلۀ اصلی و فرعی (دم‌دستی و دوردست) تقسیم کرد. راهبرد کلان و اصلی نظام اسلامی برای ارتقای معنویت و اخلاق در جامعۀ اسلامی گفتمان‌سازی معنویت است، که در پنج گام شناسایی و شناساندن ارزش، تبدیل آگاهی به معرفت عمومی، تبدیل معرفت به باور عمومی، و تبدیل باور به رفتار امکان اجرا دارد. راهبردهای فرعی برای ارتقای معنویت عبارت است از: تقویت بنیۀ دینی با خودسازی و کادرسازی و تقویت نظام آموزشی با ترسیم نقشۀ جامع آموزش و پرورش. برآمده از این راهبردها و برای رسیدن به اهداف فرهنگی و معنوی انقلاب اسلامی راهکارهایی چند ارائه می‌شود: نبرد نامتقارن فرهنگی، جوشش معنویت از بالادست، ارائۀ الگوی عملی معنویت اصیل، انقلاب مستمر، حذف عوامل مخلّ و شاخص‌سازی مفاهیم معنوی.
واژه‌های کلیدی: معنویت، اخلاق، گام دوم انقلاب، گفتمان‌سازی، شاخص‌سازی
متن کامل [PDF 333 kb]   (310 دریافت)    
نوع مطالعه: کاربردی | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1399/11/10 | پذیرش: 1401/4/10 | انتشار: 1401/10/13


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 56 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها