:: دوره 14، شماره 52 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 14 شماره 52 صفحات 68-47 برگشت به فهرست نسخه ها
در جستجوی مبانی یک نظریه اخلاقی؛ بازخوانی روایات جابر جُعفی
محمداسماعیل محمدی‌تبار ، حامد (فرهنگ) خانی (مهروش) ، ارسطو میرانی ، ابوالفضل ابراهیمی ازینه
دانشیار گروه الهیات، واحد گرگان، دانشگاه آزاد اسلامی، گرگان، ایران
چکیده:   (1195 مشاهده)
در روایات جابر بن یزید جُعفی، صحابی صادقین، توجه گسترده‌ای به مضامین اخلاقی می‌توان دید؛ روایاتی که از میان مسموعات گسترده‌اش برای انتقال به دیگران برگزیده شده و بینش‌های اخلاقی خود را نیز در آنها بازتابیده است. اگر بتوانیم راهی برای بازخوانی نگرش‌های اخلاقی او با مرور این روایت‌ها بیابیم، گامی فراسوی بازشناسی تاریخ مکاتب اخلاقی در جهان اسلام برداشته‌ایم. افزون‌براین، تحلیل اندیشه‌های اخلاقی جابر می‌تواند به اصلاح درک‌ها از نقش اصحاب ائمه^ در شکل‌گیری گفتمان‌های فکری سده‌های متقدم اسلامی بینجامد. نیز، با توجه به قرابت ویژه جابر به امام باقر× و جایگاه او در جمع شاگردان امام، شناخت نگرش‌های اخلاقی او می‌تواند ما را به درک بهتر اندیشه اخلاقی امام برساند. مطالعه کنونی، کوششی آغازین برای تحقق همین منظور است. در این پژوهش سعی شده تا با مفروض گرفتن وحدت و انسجام درونی این روایت‌ها که در آثار مختلف پراکنده‌اند، مبناهای کلی و کلان راوی و مروّج آن‌ها شناخته شود.
واژه‌های کلیدی: تاریخ اندیشه اخلاقی، شاگردان امام باقر×، اتباع تابعین، عصر صادقین‘.
متن کامل [PDF 326 kb]   (303 دریافت)    
نوع مطالعه: کاربردی | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1400/12/4 | پذیرش: 1400/4/10 | انتشار: 1400/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 52 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها