:: دوره 8، شماره 30 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 8 شماره 30 صفحات 78-59 برگشت به فهرست نسخه ها
رویکرد قرآنی ـ روایی به اصل کرامت در روابط فرمانده و سرباز؛ روش‌ها و تزاحم‌ها
ابوالفضل احمدی کاشانی
موسسه امام خمینی
چکیده:   (4987 مشاهده)

در به‌کار بردن اصول اخلاقی دو مشکل وجود دارد: یکی: اتخاذ روش‌های مناسب، دوم: حل تزاحمات در اصول و روش‌ها. در برخی حرفه‌ها برخی از اصول کاربرد فراوان دارد. به عنوان نمونه در نظامیان به‌ویژه در روابط فرمانده و سرباز، اصل حفظ کرامت انسانی به لحاظ محیط سخت نظامیان کاربرد فراوان دارد. ازاین‌رو، در این مقاله با رویکردی تحلیلی ـ توصیفی، به چگونه عملیاتی کردن اصل حفظ کرامت در میان سربازان، به روش‌ها و یکی از موانع معرفتی و رفع آنها یعنی تزاحمات و رفع تزاحمات پرداختیم. بررسی و نقد روش‌های باز داشتن از رفتار چاپلوسانه، تغافل، و رفتارهای خوش‌بینانه؛ و حل تزاحم روش تغافل با روش‌های دیگر، اصل حفظ کرامت، اصل حفظ دین، اصل ابراز حق به آسودگی و اصل رازداری، از دست‌آوردهای این تحقیق است. مهم‌ترین و حساس‌ترین دست‌آورد این تحقیق، ترجیح کرامت سرباز، در تزاحم با کرامت فرمانده در مسئله «ابراز حق به آسودگی» است.

واژه‌های کلیدی: اصل کرامت، روابط اخلاقی، فرمانده و سرباز، روش‌ها و تزاحمات اخلاقی
متن کامل [PDF 275 kb]   (1069 دریافت)    
نوع مطالعه: نظری | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1394/6/18 | پذیرش: 1394/11/20 | انتشار: 1395/12/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 30 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها