:: دوره 8، شماره 30 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 8 شماره 30 صفحات 92-79 برگشت به فهرست نسخه ها
ملاحظات اخلاقی در مشاوره‌ ژنتیک
امیرحسین خداپرست
موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
چکیده:   (5432 مشاهده)

بحث اخلاقی از مشاوره‌ ژنتیک در چارچوب اخلاق ژنتیک می‌گنجد اما اولاً، بیش از آنکه مسئله‌ای نظری باشد، کاربردی است و ثانیاً، وابستگی بسیاری به کسب مهارت‌های علمی، روان‌شناختی و ارتباطی دارد. مشاور ژنتیک باید یک راهبرد اخلاقی جامع را در کار خود پی بگیرد. در این راهبرد، می‌توان از اصولی مدد گرفت که کاربرد مکرر آنها برای توضیح و ارزیابی مسائل اخلاق زیستی، آنها را به «اصول اخلاق زیستی» شهره کرده است: «خودآیینی»، «خیررسانی»، «ضررنرسانی» و «عدالت». با این حال، کاربرد اصول اخلاق زیستی در مشاوره‌ی ژنتیک کلی و انتزاعی نیست. این اصول، اولاً، نسبت به زمینه و موقعیت حساس، انعطاف‌پذیر و قابل بازنگری‌اند و ثانیاً، بر کسب آگاهی‌ها و مهارت‌هایی خاص و جزئی اتکا دارند. آنچه اعمال اصول اخلاق زیستی را دقت و عمقی بیشتر می‌بخشد و مشاور را در فهم موقعیت‌ها نیز یاری می‌کند تسلط بر مهارت‌های تخصصی در مشاوره‌ی ژنتیک، اعم از مهارت‌های علمی و ارتباطی، است

واژه‌های کلیدی: اخلاق ژنتیک، مشاوره ژنتیک، اصول اخلاق زیستی، خودآیینی، خیررسانی، عدم اضرار، عدالت
متن کامل [PDF 175 kb]   (1584 دریافت)    
نوع مطالعه: کاربردی | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1394/3/7 | پذیرش: 1394/11/20 | انتشار: 1395/12/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 30 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها