:: دوره 9، شماره 34 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 9 شماره 34 صفحات 140-121 برگشت به فهرست نسخه ها
از علم دینی تا اخلاق پزشکی دینی؛ مفاهیم و مبانی
سعید نظری توکلی ، فاطمه کراچیان ثانی
چکیده:   (4325 مشاهده)

در این مقاله بر آن هستیم پس از تبیین مفهوم علم دینی، اخلاق پزشکی دینی را معنا کرده، تشابه و تفاوت آن را با دانش اخلاق پزشکی غیر دینی نشان دهیم. روشن است که توجه به باورهای بیماران و کادر درمانی در تصمیم گیری پزشکی برای درمان یا چگونگی درمان بیماران، رابطه‌ای دائمی با دینی بودن اخلاق پزشکی ندارد؛ اما پذیرش اخلاق پزشکی دینی، می‌تواند ضمن تغییر نگاه به انسان در فرایند درمان، بسترساز تدوین اصول رفتاری کادر درمانی با بیماران بر اساس باورهای آنان باشد. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد با پذیرش مفهوم علم دینی قادر خواهیم بود تعریفی مستقل از اخلاق پزشکی دینی در برابر اخلاق پزشکی غیر دینی ارائه دهیم که بر اساس آن، حقوق و وظایف متقابل بیماران و کادر درمانی بر اساس آموزه‌های دینی تبیین و تعیین می‌شوند؛ آموزه‌هایی که مبتنی بر اصول هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی تعریف شده در ساحت دین هستند.

واژه‌های کلیدی: علم دینی، اخلاق پزشکی، اخلاق پزشکی دینی.
متن کامل [PDF 289 kb]   (2003 دریافت)    
نوع مطالعه: کاربردی | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1395/5/15 | پذیرش: 1395/11/18 | انتشار: 1396/3/29


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 34 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها