:: دوره 15، شماره 56 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 15 شماره 56 صفحات 30-7 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی اصول اخلاقی رسانه در تبلیغ دینی
حسین حاجی پور ، عیسی مولوی وردنجانی
استادیار گروه معارف، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یادگار امام(ره) شهرری ایران
چکیده:   (1060 مشاهده)
امروزه، رسانه‌ها زندگی بشر را محصور خویش ساخته‌اند و مکانیزم تبلیغ رسانه با طراحی شیوه‌های متعدد متقاعدسازی، پیچیدگی زیادی پیدا کرده و چه بسا با برخی شگردهای ضد‌اخلاقی همراه شود که کاربست آنها نادرست و به‌ویژه در تبلیغ دینی ناموجه است؛ به همین جهت تفکیک روش‌های تأثیرگذاری با رویکرد اخلاقی از شگردهای ضد‌اخلاقی لازم، و ارائه الگو برای این جداسازی، ضروری است که پژوهش حاضر با روش تحلیل داده بنیاد، الگوی اصول اخلاقی رسانه در تبلیغ دینی را ارائه می‌دهد. الگوی مذکور که با ارکان سه‌گانه تبلیغ همسوست و اخلاقی بودن فرایند تبلیغ دینی را از شگردهای ضد‌اخلاقی تبلیغات متمایز می‌کند، بر شش اصل استوار است که دو اصل اخلاقی خیرخواهی و صداقت بر محور فرستنده شکل می‌گیرند، اصول اخلاقی استحکام و شفافیت با توجه به رکن پیام ضرورت می‌یابند و رعایت سطح فهم و توجه به کرامت انسانی، اصول اخلاقی مرتبط با مخاطب هستند که در تبلیغ دینی توسط رسانه‌ها باید ملاحظه شوند.
واژه‌های کلیدی: تبلیغ دینی، اصول اخلاقی، رسانه، الگو، آیات و احادیث موضوعی.
متن کامل [PDF 340 kb]   (435 دریافت)    
نوع مطالعه: کاربردی | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1399/4/22 | پذیرش: 1401/7/2 | انتشار: 1401/10/13


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 56 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها