:: دوره 15، شماره 56 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 15 شماره 56 صفحات 46-31 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیلی بر اصل اخلاقی احترام در صنعت گردشگری دینی در ایران
مهدی فدایی ، سیدمحمد حسینی راغب
دانش آموخته حوزه علمیه قم و دانشجوی دکتری مدرسی اخلاق اسلامی دانشگاه معارف اسلامی
چکیده:   (667 مشاهده)
گردشگری دینی، با داشتن ظرفیت عظیم فرهنگ ایرانی-اسلامی و اماکن دینی و بالتبع پذیرایی سالانه از تعداد بی‌شمار گردشگران، ضرورت پرداختن به بایسته‌های اخلاقی این عرصه را تأیید می­کند. با هدف ارتقاء سطح اخلاق بین کنشگران گردشگری دینی، الگوی احترام به عنوان یکی از شاخص­های اخلاقیِ گردشگری دینی، با توجه به قوانین و شرایط موجود در جمهوری اسلامی ایران، مورد بررسی این تحقیق قرار گرفته است. روش تحقیق، توصیفی-تحلیلی بود و گردآوری اسناد به روش کتابخانه‌ای صورت گرفت. نتایج حاصل از این پژوهش، نشان می­دهد: افزایش تعداد گردشگران، عواید اقتصادی برای مقصد، بالا رفتن میزان رضایت‌مندی تمام کنشگران از فرایند سفر و مشاهده حداکثر آثار مورد انتظار از یک بسته سفر دینی، از نتایج عمل به اصل اخلاقی احترام در گردشگری دینی در لایه­های آزادی دین، حفظ آثار طبیعی، قوانین موضوعه، حریم خصوصی، برابری و زیرساخت مناسب است.
واژه‌های کلیدی: اصول اخلاقی، گردشگری، گردشگری دینی، اصل احترام، توریسم، ایران اسلامی.
متن کامل [PDF 260 kb]   (321 دریافت)    
نوع مطالعه: کاربردی | موضوع مقاله: اخلاق کاربردی(با رویکرد اسلامی)
دریافت: 1400/3/17 | پذیرش: 1401/4/10 | انتشار: 1401/10/13


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 56 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها